Kendinle olan ilişkinde dansın her neredeyse hayatında onu aynalayan birileri olacaktır…

Malum 14 Şubat Sevgililer Günü için bir çok şey yazılıp çiziliyor.

Hadi gelin ilişkiler konusuna bir bakalım:
İlişki denince hep akla ikili ilişkiler geliyor, aslında ilişki hayatımızda bir çok alanı kapsıyor. İlk önce kendimizle olan ilişkimiz, ailemizle, arkadaşlarımızla, sevgilimizle, çocuklarımızla, parayla, hayatla, işimizle olan ilişkimiz gibi düşünebiliriz.

Bugün hocalarımızın da hocası olan Darel Rutherford’un ikili ilişkiler için tanımladığı ve olmazsa olmazı dediği
SEVGİ, TAKDİR, YÜZLEŞME” konularını ele alalım.

 Sevgi; Karşımızdaki kişiyi hiçbir düzeltme, değiştirme arzusu olmadan o kişiyi olduğu haliyle kabul ettiğimiz alandır. Sevgi bir insana olmak istediği gibi olma özgürlüğü tanımaktır.

Karşımızdaki kişinin biz olmadığı, kendimizce belirlediğimiz belli kalıplara sokmaya çalışmadan, kontrol etmeye çalışmadan , o kişinin kendi yolculuğu olduğunu kabul ettiğimiz ve saygı duyduğumuz bir ilişki yaşamaya müsaade ettiğimiz bir alan.

Abraham’ın benzer bir şekilde koşulsuz sevgi ile ilgili
Seni o kadar çok seviyorum ki düşündüğün umurumda değil” sözüyle aslında karşımızdakini olduğu gibi kabul ettiğimiz alanı çok güzel ifade etmiş.

 2. Adım;
Takdir: İlişkilerin kalitesini artırmanın yollarından biridir.
Önce kendine sor; kendimi ne kadar takdir ediyorum?
Aynı zamanda gün içinde karşındaki kişiyi kendisiyle ilgili yaptığı paylaşımı, yaptığı yemeği, koyduğu hedefi, hobilerini takdir ediyor musun?
Takdir etmenin sıklığını artırdığın zaman o arzuladığın çok daha kaliteli ilişkiler yaratabilirsin.

Darel’a göre ilişkide olmazsa olmaz 3. Adım;
Yüzleşme: Çözülmemiş problemlerle yüzleşme cesareti gösteriyor musun?
Bunu nasıl yapabilirsin?
Öncelikle karşı tarafı dinlemek ve anlamak çok önemli. Yaptığımız en büyük hatalardan biri dinlemeden savunmaya geçmek oluyor. Ortada bir sorun varsa %50 ‘sinin sorumluluğunu üzerimize almak.

 Hocam Esra Banguoğlu’nun sözüyle noktalıyorum:
Kendinle olan ilişkinde dansın her neredeyse hayatında onu aynalayan birileri olacaktır.
Sevgiyle kalın…

Hatice Aydoğdu Özer
Hatice Aydoğdu Özer
1977 yılında 7 çocuklu kalabalık bir ailenin en küçük bireyi olarak dünyaya geldim. Lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladıktan sonra, Bilgi Üniversitesinde MBA yaptım. Üniversiteden sonra aile şirketimizde işe başladım. 10 yıl farklı pozisyonlarda görev aldım ve şirketin kurumsallaşması sürecinde aktif rol aldım. Yolculuğumda bana yol arkadaşı olan hocalarım gibi; bende bu yolculuğa benimle gelmek isteyeceklere ışık tutmak; potansiyelini ve içindeki sonsuz gücü birlikte keşfetmek için buradayım. Birebir seanslar ve sorularınız için; yasamkocu@haticeaydogduozer.com‘dan ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir